Vol 34, No 6Supl1 (2013)

Table of Contents

Articles

Elesandro Bornhofen, Giovani Benin, Gilvani Matei, Cristiano Lemes da Silva, Eduardo Beche, Eduardo Stefani Pagliosa, Thaís Raquel Hagemann, Cilas Pinnow
3129-3140
Renan Soares de Souza, Celso Helbel Júnior, Roberto Rezende, André Ribeiro da Costa, Paulo Sérgio Lourenço de Freitas, Rafael Verri Tavore, André Maller
3141-3152
Ivan Herman Fischer, Micheli Moraes Zanette
3153-3164
Núbia Maria Correia, Edson Aparecido Santos
3165-3172
Lorian Voigt-Gair, Édison Miglioranza, Inês Cristina de Batista Fonseca
3173-3180
Tiago Zanatta Aumonde, Emanuela Garbin Martinazzo, Tiago Pedó, Junior Borella, Luciano do Amarante, Francisco Amaral Villela, Dario Munt de Moraes
3181-3192
Bruno França da Trindade Lessa, Vilma Marques Ferreira, João Correia de Araújo Neto, Renan Cantalice de Souza
3193-3204
Fábio Teixeira Lucas, Edson Luiz Mendes Coutinho, José Mauro Valente Paes, José Carlos Barbosa
3205-3218
Paola Mendes Milanesi, Elena Blume, Marlove Fátima Brião Muniz, Lia Rejane Silveira Reiniger, Zaida Inês Antoniolli, Emanuele Junges, Manoeli Lupatini
3219-3234
Enderson Petrônio de Brito Ferreira, Fábio Luiz Partelli, Agostinho Dirceu Didonet, Guilherme Eduardo Rodrigues Marra, Heder Braun
3235-3244
Sávia Poliana da Silva, Diocléa Almeida Seabra Sillva, Maria de Lourdes Pinheiro Ruivo, Ismael de Jesus Matos Viégas, Rosigrêde Lima da Silva, Pedro Vitoriano de Araújo Júnior, Heráclito Eugênio Oliveira da Conceição
3245-3256
Walda Monteiro Farias, Leonaldo Alves de Andrade, Elane Domingos Pereira, Bruno Oliveira Dias, Manoel Bandeira de Albuquerque, Vânia da Silva Fraga
3257-3270
Audenis Fagner de Jesus Nascimento, Tácio Oliveira da Silva, Everardo Valadares de Sá Barretto Sampaio, Renisson Neponuceno de Araújo Filho, Túlio Vinicius Paes Dantas
3271-3284
Sérgio Miguel Mazaro, Marindia Caprini Mangnabosco, Idemir Citadin, Dalva Paulus, Alfredo de Gouvêa
3285-3294
Lisonéia Fiorentini Smaniotto, Alfredo de Gouvea, Michele Potrich, Everton Ricardi Lozano da Silva, Jovenil da Silva, Carla Samanta Pegorini
3295-3306
Fabiano André Petter, Leandro Pereira Pacheco, Alan Mario Zuffo, Adelfran Cavalcante Piauilino, Zilmar Fernandes Xavier, Jodson Moraes dos Santos, João Marcos de Souza Miranda
3307-3320
Néstor Antonio Heredia Zárate, Marcela Machado de Resende, Maria do Carmo Vieira, Elissandra Pacito Torales, Fabiane Cargnin Faccin, Natália Andressa Salles
3321-3332
Cláudia Regina Scapin Buffara, Francislene Angelotti, Dauri José Tessmann, Carolina Domingues de Souza, João Batista Vida
3333-3340
Valdineia Soares Freitas, Elton Camelo Marques, Marlos Alves Bezerra, José Tarquinio Prisco, Enéas Gomes-Filho
3341-3352
Ronelza Rodrigues da Costa Zaché, Edson Luiz Lopes Baldin, Bruno Zaché
3353-3366
Joseane Rodrigues de Souza, Arlindo Leal Boiça Júnior, Dilermando Perecin, Alberto Cargnelutti Filho, Jacqueline Tonielo da Costa
3367-3376
Itaynara Batista, Marcos Gervasio Pereira, Maria Elizabeth Fernandes Correia, Wanderlei Bieluczyk, Jolimar Antônio Schiavo, Janaína Ribeiro Costa Rows
3377-3388
Damiana Ferreira da Silva Dantas, Ademar Pereira de Oliveira, Tony Andreson Guedes Dantas, Natália Vital da Silva Bandeira, Antônio Dantas Gomes Neto
3389-3396
Edemar Moro, Carlos Alexandre Costa Crusciol, Heitor Cantarella, Adriano Stephan Nascente, Adriana Lima Moro, Fernando Broetto
3397-3410
Maria Ligia Souza Silva, Juliano Tadeu Vilela de Resende, Anderson Ricardo Trevizam, Alex Sandro Torre Figueiredo, Kélin Schwarz
3411-3424
Eloísa dos Santos Benazzi, Miriam de Oliveira Bianchi, Maria Elizabeth Fernades Correia, Eduardo Lima, Everaldo Zonta
3425-3442
Joel Medeiros Bezerra, Paulo Cesar Moura da Silva, Rafael Oliveira Batista, Carlos Henrique Catunda Pinto, Alex Pinheiro Feitosa
3443-3454
André Pich Brunes, Daniel Ândrei Robe Fonseca, Cassyo de Araujo Rufino, Lizandro Ciciliano Tavares, Lilian Madruga Tunes, Francisco Amaral Villela
3455-3462
Roberta Leme Santos, Robério Caros dos Santos Neves, Felipe Colares, Jorge Braz Torres
3463-3474
Alessandro Guerra da Silva, Luiz Eduardo de Moraes, Adalbert Horvathy Neto, Itamar Rosa Teixeira, Gustavo André Simon
3475-3488
Anderson Luiz Zwirtes, Renato Beppler Spohr, Cleber Antonio Baronio, Diego Ricardo Menegol, Genesio Mario da Rosa, Moacir Tuzzin de Moraes
3489-3500
Mírian Aparecida Isidro Santos, Angelita Duarte Corrêa, Ana Paula de Carvalho Alves, Anderson Assaid Simão, Dejane Santos Alves, Rodrigo Lopes de Oliveira, Adelir Aparecida Saczk, Geraldo Andrade Carvalho
3501-3512
Flávia Carvalho Silva, Monica Martins da Silva, Paulo Leonel Libardi
3513-3528
Guilherme Augusto Robles Angelini, Orivaldo José Saggin Júnior, Eliane Maria Ribeiro da Silva
3529-3542
Anamaria Ribeiro Pereira Ramos, Amanda Cristina Esteves Amaro, Ana Claudia Macedo, Guilherme Shigueyuki de Assis Sugawara, Regina Marta Evangelista, João Domingos Rodrigues, Elizabeth Orika Ono
3543-3552
Andressa Comiotto, José Carlos Fachinello, Alexandre Hoffmann, Simone Padilha Galarça, Nicácia Portella Machado, Marcos Ernani Prezotto, Luciane Both Hass
3553-3562
José Antonio Gonzalez da Silva, Cecilia Estima Sacramento Reis, Maraisa Crestani, Rogerio Oliveira de Sousa, Antonio Costa de Oliveira, Fernando Irajá Félix de Carvalho
3563-3576
Lucas Baiochi Riboldi, Marineide Mendonça Aguillera, Patrícia Andrea Monquero
3577-3584
Rodolfo Vargas Castilhos, Anderson Dionei Grützmacher, Dori Edson Nava, Moisés João Zotti, Paulo Ricardo Baier Siqueira, Daniel Spagnol
PDF
3585-3596
Ingrid Bernardo de Lima, Arivaldo Braga dos Santos, Julianny Jéssyca Sousa da Fonseca, Roberto Jun Takane, Claudivan Feitosa de Lacerda
3597-3610
Caio Márcio Guimarães Santos, Márcia Moura Moreira, João Domingos Rodrigues
3611-3624
Daniel Nicodemo, Euclides Braga Malheiros, David De Jong, Regina Helena Nogueira Couto
PDF
3625-3634
Rodinei Facco Pegoraro, Rodrigo Coutinho, Neiva Vieira, Marcos Koti Kondo, Dário Oliveira
3635-3644
Jorge Falkoski Filho, Itaynara Batista, Ciro Antonio Rosolem
3645-3654

Communication

Raphael Magalhães Gomes Moreira, Mauri Martins Teixeira, Haroldo Carlos Fernandes, Paulo Roberto Cecon, Luciano José Minette
3655-3662
Celso Lopes de Albuquerque Junior, Moeses Andrigo Danner, Luiz Alberto Kanis, Cícero Deschamps, Flavio Zanette
3663-3668
Rafael Fonsêca Zanotti, José Carlos Lopes, Ludymila Brandão Motta, Allan Rocha de Freitas, Liana Hilda Golin Mengarda
PDF
3669-3674
Aloisio Freitas Chagas Junior, Marcelo Rodrigues dos Reis, Gil Rodrigues dos Santos, Eduardo Andrea Lemus Erasmo, Lillian França Borges Chagas
PDF
3675-3682
Rômulo Magno Oliveira de Freitas, Jeferson Luiz Dallabona Dombroski, Francisco Cláudio Lopes de Freitas, Narjara Walessa Nogueira, Igor Julyetson Silva Procópio
3683-3690
Rafael Fuentes Llanillo, Tiago Santos Telles, Dimas Soares Júnior, Tiago Pelinni
3691-3698

Expedient

Semina: Ci. Agrárias, Londrina, v. 34, n. 6, Suplemento 1, 2013