Vol 34, No 1 (2013)

Table of Contents

Articles

Rodrigo Oliboni, Marcos Ventura Faria, Mikael Neumann, Juliano Tadeu Vilela Resende, Guilherme Mendes Battistelli, Rafael Gallo Tegoni, Débora Falkemback Oliboni
7-18
Hermeson dos Santos Vitorino, Dagoberto Martins, Saulo Ítalo de Almeida Costa, Guilherme Sasso Ferreira Souza, Caio Ferraz Campos
19-28
Fabio Pereira Dias, Alex Mendonça de Carvalho, Antonio Nazareno Guimarães Mendes, Haroldo Silva Vallone, Andre Dominghetti Ferreira, Juliana Costa de Rezende
29-36
Rodolfo Glauber Chechetto, Ulisses Rocha Antuniassi, Alisson Augusto Barbieri Mota, Fernando Kassis Carvalho, Anne Caroline Arruda e Silva, Caroline Michels Vilela
37-46
Edison Ulisses Ramos Junior, Rogério Alessandro Faria Machado, Dácio Olibone, Gustavo Castoldi, Beatriz Meneguce Ramos
47-56
Danilo Pinceli Chaves, Claudemir Zucareli, Adilson de Oliveira Júnior
57-72
Simone Abreu Asmar, Moacir Pasqual, Aparecida Gomes de Araujo, Renata Alves Lara Silva, Filipe Almendagna Rodrigues, Leila Aparecida Salles Pio
73-82
Luciana da Silva Borges, Amaralina Celoto Guerrero, Rumy Goto, Guiseppina Pace Pereira Lima
83-94
Evandro Luiz Schoninger, Luciano Colpo Gatiboni, Paulo Roberto Ernani
95-106
Luciana da Silva Borges, Rumy Goto, Giuseppina Pace Pereira Lima
107-116
José Salvador Simoneti Foloni, Ademir José Corte, José Rodrigo do Nascimento Corte, Fábio Rafael Echer, Carlos Sérgio Tiritan
117-126
Rilner Alves Flores, Segundo Urquiaga, Bruno José Rodrigues Alves, Leonardo Santos Collier, Juliano Brás Zanetti, Renato de Mello Prado
127-136
Giovana Cristina Maschio Pelagio Vicente, Fabio Fernando de Araújo
137-146
Carla Regina Baptista Gordin, Rodolpho Freire Marques, Rosangela Juliana Marques Rosa, Adriana Marques dos Santos, Silvana de Paula Quintão Scalon
147-156
Ricardo Shigueru Okumura, Gilberto Takeo Yano, Daiane de Cinque Mariano, Paulo Vicente Contador Zaccheo, Hideaki Wilson Takahashi
157-170
Alexsandra Valéria Sousa Costa, Edmar Soares Nicolau, Maria Célia Lopes Torres, Patrícia Rodrigues Fernandes, Sarah Inês Rodrigues Rosa, Rakel Cândido Nascimento
209-226
Maria Cristina Copello Rotili, Sidiane Coutro, Viviane Marcela Celant, Jessica Ariane Vorpagel, Fabiane Karine Barp, Ariane Busch Salibe, Gilberto Costa Braga
227-240
Luis Felipe Freitas Fabrício, Maria Emília Sousa Gomes Pimenta, Tatiana Abreu Reis, Taciene Carvalho Mesquita, Katia Lumi Fukushima, Roseane Maria Evangelista Oliveira, Márcio Gilberto Zangeronimo
241-252
Sandriane Pizato, William Renzo Cortez-Vega, Carlos Prentice-Hernández, Caroline Dellinghausen Borges
253-264
Kalinne Stephanie Bezerra, Fernando De Biasi
271-280
Maria Aparecida da Silva, Julio Lopes Sequeira, Ana Paula Madureira, Louisiane Carvalho Nunes
281-292
Tatiana Rezende Spinola, Heloisa Godoi Bertagnon, Camila Freitas Batista, Fernando Nogueira Souza, Milton Ricardo Azedo, Maiara Garcia Blagitz, Fernando José Benesi, Alice Maria Melville Paiva Della Libera
293-300
Michelle Igarashi, Daniel Guedes Carvalho, Felipe Camargo Bucci, Yuri Miranda, Zaori Marques Rodrigues, Milena Campos Ferreira Almeida, Mauricio Nobuyuki Miyashita Piona
301-310
Alais Maria Dall Agnol, Marielly Bastos Cavalcante, Chirles Araújo de França, Carina da Costa Krewer, Anderson Antônio de Queiros, Mateus Matiuzzi da Costa, José Francisco Manta Bragança, Lilian Kolling Girardini
311-322
Ewaldo de Mattos-Junior, Antonio Humberto Hamad Minervino, Raimundo Alves Barrêto-Júnior, Frederico Augusto Mazzocca Lopes Rodrigues, Carolina Akiko Sato Cabral Araújo, Enrico Lippi Ortolani, Silvia Renata Gaido Cortopassi
323-334
Ana Maria do Val Santiago Pereira, Carolina Amália de Souza Dantas Muniz
359-366
Hermógenes Almeida Santana Junior, Robério Rodrigues Silva, Gleidson Giordano Pinto de Carvalho, Fabiano Ferreira da Silva, Daniele Soares Barroso, Alyson Andrade Pinheiro, George Abreu Filho, Elizângela Oliveira Cardoso, Daniel Lucas Santos Dias, Geraldo Trindade Júnior
367-376
Perlon Maia dos Santos, Antonio Clementino dos Santos, José Expedito Cavalcante da Silva
377-390
Elzânia Sales Pereira, Ivone Yurika Mizubuti, Edson Luis de Azambuja Ribeiro, José Neuman Miranda Neiva, Patrícia Guimarães Pimentel, Labib Santos Duarte, Greicy Mitzi Bezerra Moreno, Andréa Pereira Pinto, Marcus Roberto Goes Ferreira Costa, José Nery Rocha Júnior
391-398
Ivan César Furmann Moura, Fernando Kuss, José Luis Moletta, Daniel Perotto, Maryon Guilherme Strack, Luis Fernando Glasenapp de Menezes
399-408
Wagner Paris, Renato Marchesan, Paulo Emílio Fernandes Prohmann, Luis Fernando Glasenapp de Menezes, Josinaldo Zanotti, Diego Vicente Hartmann
409-418
Dirleise Pianesso, Rafael Lazzari, Patrícia Inês Mombach, Taida Juliana Adorian, Juliano Uczay, João Radünz Neto, Tatiana Emanuelli
419-430
Jean Pacheco Leão, Jose Neuman Miranda Neiva, João Restle, Regis Luis Míssio, Pedro Veiga Rodrigues Paulino, Fabricia Rocha Chaves Miotto, Aline Evangelista Machado Santana, Luciano Fernandes Sousa, Emerson Alexandrino
431-444
Odislei Fagner Ribeiro Cunha, Jose Neuman Miranda Neiva, Raylon Pereira Maciel, João Restle, Vera Lúcia Araújo, Joseilson Paiva, Fabricia Rocha Chaves Miotto
445-454
Marco Antonio Zanoni, Thais Vasconcelos Leal, Mauro Caetano Filho, Carlos Antonio Lopes de Oliveira, Ricardo Pereira Ribeiro
455-466

Communication

Laércio Wanderlei da Silva, Maria de Fatima Barbosa Coelho, Sandra Sely Silveira Maia, Ricardo Carlos Pereira da Silva, Willame dos Santos Cândido, Ana Claudia da Silva
171-178
Sandro Borba Possebon, Jerson Vanderlei Carús Guedes, Ervandil Corrêa Costa, Elder Dal Prá, Deise Cagliari, Alessandro Fiorentini
179-186
Pedro Renan Ferreira Picoli, Marineide Rosa Vieira
187-190
Vanessa Cury Galati, Arthur Bernardes Cecílio Filho, Valéria Cury Galati, Anarlete Ursulino Alves
191-200
Angeline Martini, Daniela Biondi, Camila Maria Natal
201-208
Marília Pereira Machado, Celso Luis Bergo, Cícero Deschamps, Humberto Ribeiro Bizzo, Luiz Antonio Biasi
265-270
Daysianny de Oliveira Bezerra, Heliana de Barros Fernandes, Aírton Mendes Conde Júnior, Luana de Oliveira Lopes
335-340
Fabiana Moreira, Carine Dahl Corcini, Grazieli Rodrigues, Eugênio Gonçalves de Araújo, Fabio Leivas Leite, Thomaz Lucia Júnior
341-346

Case Reports

Deusdete Conceição Gomes Junior, João Moreira da Costa Neto, Alessandra Estrela da Silva, Emanoel Ferreira Martins Filho, Rodrigo Lima Carneiro, Vinicius de Jesus Moraes, Lorena Rocha Ribeiro, Walnilson Mota da Silva
347-354
Guilherme Guerra Alves, Rodrigo Otávio Silveira Silva, Prhiscylla Sadanã Pires, Felipe Masiero Salvarani, Carlos Augusto de Oliveira Júnior, Gustavo Xavier Wassita de Souza, Fernanda Celano de Minas Santos, Rogério Pinheiro Caldas, Ronnie Antunes de Assis, Francisco Carlos Faria Lobato
355-358

Expedient

Semina: Ci. Agrárias, Londrina, v. 34, n. 1, 2013