Vol 36, No 3Supl1 (2015)

Table of Contents

Articles

Anísio da Silva Nunes, Luiz Carlos Ferreira de Souza, Silvana de Paula Quintao Scalon, Jennifer Pagnoncelli
1775-1782
Cíntia Alvarenga Santos Fraga de Miranda, Maria das Graças Cardoso, Maria Laene Moreira de Carvalho, Samisia Maria Fernandes Machado, Marcos de Souza Gomes, Juliana de Andrade, Maria Luisa Teixeira
1783-1798
André Luis Alves Neves, Rafael Dantas dos Santos, Luiz Gustavo Ribeiro Pereira, José Nildo Tabosa, Ítalo Reneu Rosas de Albuquerque, Anselmo Luis Alves Neves, Getulio Figueiredo Oliveira, Rui da Silva Verneque
PDF
1799-1806
Neli Cristina Belmiro dos Santos, Silvia Antoniali do Carmo, Gustavo Pavan Mateus, Lauro Kenji Komuro, Leandro Barradas Pereira, Lilian Christian Domingues de Souza
1807-1822
Vitor Spader, Cícero Deschamps
PDF
1823-1834
Diego Menani Heid, Néstor Antonio Heredia Zárate, Maria do Carmo Vieira, Elissandra Pacito Torales, Thiago de Oliveira Carnevali, Bianca Gabrieli Marafiga
1835-1850
Rodrigo Ferreira da Silva, Rudinei De Marco, Gilvan Moisés Bertollo, Márcia Matsuoka, Diego Ricardo Menegol
1851-1862
Raphael Oliveira de Melo, Marihus Altoé Baldotto, Lílian Estrela Borges Baldotto
1863-1874
Raíssa Pereira Dinalli, Salatiér Buzetti, Rodolfo de Niro Gazola, Regina Maria Monteiro de Castilho, Thiago de Souza Celestrino, Elisângela Dupas, Marcelo Carvalho Minhoto Teixeira Filho, Ronaldo Cintra Lima
1875-1894
Rodolfo de Niro Gazola, Salatiér Buzetti, Marcelo Carvalho Minhoto Teixeira Filho, Raíssa Pereira Dinalli, Mario Luiz Teixeira de Moraes, Thiago de Souza Celestrino, Paulo Henrique Müller da Silva, Elisângela Dupas
1895-1912
Carlos André Bahry, Tanize dos Santos Acunha, Juliana Aparecida Fernando, Fábio Clasen Chaves, Maicon Nardino, Paulo Dejalma Zimmer
1913-1926
Kethleen Mesquita da Silva, Adriane Lermen Zart, Karine Bonucielli Brum, Carlos Eurico dos Santos Fernandes
1935-1944
Carla Cristian Campos, Ricarda Maria dos Santos
1945-1954
Luiz Antônio Franco da Silva, Valcinir Aloisio Scalla Vulcani, Rogério Elias Rabelo, Fernanda Figueiredo Mendes, Sabrina Lucas Ribeiro de Freitas, Jessica Alves da Silva
1955-1964
Sanely Lourenço da Costa, Eduardo Paulino da Costa, Emílio César Martins Pereira, Laércio dos Anjos Benjamin, Isabel Bezerra Lima Verde, Juliana Jales de Hollanda Celestino, José Ricardo de Figueiredo
PDF
1965-1978
Stelio Luna, Nareshkumar Kelawala, Alfredo Lima, Erja Saarto, Flavia Restitutti, Nuno Silva
1979-1990
Tony Picoli, João Luíz Zani, Cristina Mendes Peter, Victor Fernando Büttow Roll, Maria Edi Rocha Ribeiro, Gilberto D'Ávila Vargas, Sílvia Oliveira Hübner, Marcelo de Lima, Geferson Fischer
PDF
1991-1998
Hannah Lia Ettiene Peruch Lemos dos Santos, Roberta Lemos Freire, Luiz Sérgio Merlini, Paulo Henrique Sposito, Jonathan Soares Lima, Italmar Teodorico Navarro
1999-2004
Arthur Willian de Lima Brasil, Roberta Nunes Parentoni, Diego Figueiredo Costa, Carla Lauise Rodrigues Menezes Pimenta, Rafael Pádua Araújo, Antônio Bruno Guimarães Leal, Clebert José Alves, Sérgio Santos de Azevedo
2005-2012
Letícia Ferreira Silva, Paulo Sérgio Arruda Pinto, Camilla Taveira Ducas Duarte, Tatiane de Oliveira Santos, Emílio Campos Acevedo Nieto, Rafaella Paola Meneguete dos Guimarães Peixoto
2013-2022
Tatyane Bandeira Barros, Daianny Barboza Guimarães, Ludymila Furtado Cantanhêde, Aline Viana Dias, Leonardo Peres de Souza, Jean Magloire Feugang, Ricardo Toniolli
2023-2030
Álisson Marian Callegaro, Dari Celestino Alves Filho, Ivan Luiz Brondani, Magali Floriano da Silveira, Luiz Ângelo Damian Pizzuti, Perla Cordeiro de Paula, Viviane Santos da Silva, Leandro da Silva Freitas, Luciane Rumpel Segabinazzi, Diego Soares Machado, Ana Paula Machado Martini, Leonel da Silva Rodrigues
2055-2066
Sérgio Fernandes Ferreira, Juliano José de Resende Fernandes, João Teodoro Pádua, Ubirajara Oliveira Bilego, Marcos Antônio Sales Lima, Aldi Fernandes de Souza França, Elis Aparecido Bento, Leonardo Guimarães Oliveira, Danilo Grandini
2067-2078
Marco Antonio Bensimon Gomes, Gentil Vanini de Moraes, Clóves Cabreira Jobim, Tatiana Carlesso dos Santos, Tatiane Martins Oliveira, Robson Marcelo Rossi
2079-2092
Osmar Henrique de Castro Pias, Claudir José Basso, Antônio Luis Santi, Diogo Rafael Bier, Marlo Adriano Bison Pinto
2093-2104
Leonardo Vaz de Figueiredo Assad, Joanis Tilemahos Zervoudakis, Luciano da Silva Cabral, Luciana Keiko Hatamoto-Zervoudakis, Pedro Veiga Rodrigues Paulino, Eduardo Henrique Bevitori Kling de Moraes, Renata Pereira da Silva-Marques, Jefferson Fabiano Werner Koscheck
2105-2118
Leonardo Vaz de Figueiredo Assad, Joanis Tilemahos Zervoudakis, Luciano da Silva Cabral, Luciana Keiko Hatamoto-Zervoudakis, Renata Pereira da Silva-Marques, Jefferson Fabiano Werner Koscheck, Éder Rodrigues Toledo, Marcus Vinicius Micheletti
2119-2130
Sérgio Carvalho, Felipe Dotto Dias, Cléber Cassol Pires, Tatiana Pfüller Wommer, Rafael Sanches Venturini, Mônica Feksa Frasson, Verônica Milanesi Pilecco, Anderson Bortoluzi Moro, Danielle Dias Brutti
2131-2140
Conrado Timbó Rodrigues Júnior, Maria Socorro de Souza Carneiro, João Avelar Magalhães, Elzânia Sales Pereira, Braz Henrique Nunes Rodrigues, Newton de Lucena Costa, Maria do Socorro de Caldas Pinto, Alex Carvalho Andrade, Andréa Pereira Pinto, Fabíola Helena dos Santos Fogaça, Karina Neoob de Carvalho Castro
2141-2154
Susi Cristina dos Santos Guimarães Martins, Gleidson Giordano Pinto de Carvalho, Aureliano José Vieira Pires, Robério Rodrigues Silva, Laudí Cunha Leite, Isis Miranda Carvalho Nicory
2155-2164
Antonio Carlos Homem Junior, Jane Maria Bertocco Ezequiel, Vanessa Ruiz Fávaro, Henrique Leal Perez, Marco Túlio Costa Almeida, Josimari Regina Paschoaloto, André Pastori D'Áurea, Vanessa Barbosa Carvalho, Bruno Faleiros Nocera
2165-2174
Ernando de Oliveira Macedo, Maria Elizabete de Oliveira, Patrícia Carvalho da Silva, Aline Mendes Ribeiro, Glauco Lima Oliveira, Alex Carvalho Andrade, Marcônio Martins Rodrigues
2175-2184
Cláudia de Paula Rezende, José Marques Pereira, Thasia Martins Macedo, Augusto Magno Ferreira Borges, Gleidson Giordano Pinto de Carvalho, Érico de Sa Petit Lobão, Isis Miranda Carvalho Nicory
2185-2194
Evani Souza de Oliveira Strada, Robério Rodrigues Silva, Gleidson Giordano Pinto de Carvalho, Larissa Pires Barbosa, Fabiana Lana de Araújo, Meiby Carneiro de Paula Leite, Laudi Cunha Leite, Cinara Conceição Peixoto, Mateus de Melo Lisboa
2195-2210
Dorgival Morais de Lima Júnior, Francisco Fernando Ramos de Carvalho, Bárbara Ferraz Ferreira, Ângela Maria Vieira Batista, Maria Norma Ribeiro, Paulo de Barros Sales Monteiro
2211-2222
João Garibaldi Almeida Viana, Mariana Regina Espalter de Moraes, Josiane Pedroso Dorneles
2223-2234
Lilian Chambó Rondena Pesqueira-Silva, Joanis Tilemahos Zervoudakis, Luciano da Silva Cabral, Luciana Keiko Hatamoto-Zervoudakis, Renata Pereira da Silva-Marques, Jefferson Fabiano Werner Koscheck, André Alves de Oliveira
2235-2246
Elizabeth dos Santos Moura, Leandro das Dores Ferreira da Silva, Eduardo Lucas Terra Peixoto, Valter Harry Bumbieris Junior, Edson Luis de Azambuja Ribeiro, Ivone Yurika Mizubuti, Ana Paula de Souza Fortaleza
2247-2258
Ádler Carvalho da Silva, Yann dos Santos Luz, Mauro Pereira de Figueiredo, Paulo Bonomo, Mara Lúcia Albuquerque Pereira, Cleia Gomes Vieira e Silva Medeiros
2259-2274
Andréia Luciane Moreira, Jailson Lara Fagundes, Eidi Yoshihara, Alfredo Acosta Backes, Leandro Teixeira Barbosa, Luiz Fernando Ganassali de Oliveira Júnior, Gladston Rafael de Arruda Santos, Monica Alixandrina da Silva Arruda Santos
2275-2286
Loreno Egidio Taffarel, Patricia Barcellos Costa, Claudio Yuji Tsutsumi, Elcio Silvério Klosowski, Eduardo Fonseca Portugal, Antonio Carlos Lins
2287-2300
Daniel Louçana da Costa Araújo, Maria Elizabete de Oliveira, João Batista Lopes, Arnaud Azevêdo Alves, Marcônio Martins Rodrigues, Raniel Lustosa de Moura, Miguel Arcanjo Moreira Filho
2301-2116
Baltazar Alves da Silva Junior, Marcus Vinicius Moraes de Oliveira, Paulo Maltempi Filho, Dirce Ferreira Luz, Fabiana de Andrade Melo Sterza, Fernando Miranda de Vargas Junior, Willian Biazolli
2317-2328
Eric Haydt Castello Branco Van Cleef, Jane Marian Bertocco Ezequiel, Rene Mauricio Patiño Pardo, Andre Pastori D`Aurea, David Attuy Vey da Silva, Flavia de Oliveira Scarpino van Cleef
2329-2338
Tercilio Turini, Edson Luis de Azambuja Ribeiro, Sérgio José Alves, Ivone Yurika Mizubuti, Leandro das Dores Ferreira da Silva
2339-2352

Communication

Tiago Pedó, Tiago Zanatta Aumonde, Nei Fernandes Lopes, Carlos Rogério Mauch
1927-1934
Luciane Holsback, Marcelo Alves da Silva, Thais Helena Constantino Patelli, Ana Paula de Jesus, Jean Renato Sanches
PDF
2031-2036

Case Reports

Matheus Viezzer Bianchi, Gisele Silva Boos, Lauren Santos de Mello, Neusa Barbosa Castro, Luciana Sonne, Saulo Petinatti Pavarini, David Driemeier
2037-2040
Fernanda Morcatti Coura, José Azael Zambrano Uribe, Pedro Veloso Facury Lasmar, Antonio Último Carvalho, Elias Jorge Facury Filho, Marcus Vinicius Prado Silva, Andrey Pereira Lage, Marcos Bryan Heinemann
PDF
2041-2046

Review Article

Gabriela Capriogli Oliveira, Eliana Roxo, Karina Paes Bürger, Adolorata Aparecida Bianco Carvalho
2047-2054

Expedient

Semina: Ci. Agrárias, Londrina, v. 36, n.3, Suplemento 1, 2015